Potrubí pro chemickou výrobu



Byli jste se někdy podívat v Litvínově nebo na Mostecku? V této oblasti se nachází chemická továrna, byla postavena v místech bývalé obce Záluží u Mostu již krátce před druhou světovou válkou a chemický průmysl to byl v provozu i za socialismu. V areálu chemické továrny se nachází celá řada technologií, z nichž některé mohou využívat ocelového potrubí.

průmyslová výroba

Potrubí pro chemickou výrobu musí splňovat určité náležitosti, jinak by výrobní proces nebyl bezpečný a ničivá exploze by mohla ohrozit život mnoha desítek či stovek lidí.

Vysoké teploty – při chemické výrobě se mohou vyskytovat požadavky na ohřev kapalin a plynů. Při takto vysokých teplotách si musí umět potrubí poradit s prouděním těchto látek i na dlouhé vzdálenosti a je tedy k tomu zapotřebí speciální ušlechtilá ocel, například p265gh. Tento materiál je velmi odolný vůči vysokým teplotám vzhledem jeho složení, kdy ocel obsahuje legující prvky křemík a mangan a pouze dvě desetiny procenta uhlíku. Toto složení oceli je vyváženo tak, aby byla zároveň tvárná i dostatečně pevná.

ocelové potrubí

Vysoké tlaky – tento typ oceli se využívá i pro aplikace (nejen) v chemickém průmyslu, kde jsou rovněž zadávány požadavky na proudění kapalin a plynů pod vysokým tlakem. Je to tedy ideální vstupní surovina pro výrobu potrubí, tlakových nádob nebo kotlů. Pod vysokým tlakem proudí kapaliny a plyny nejen v chemických továrnách, ale počítá se s tím i ve výměnících tepla nebo v energetickém průmyslu. Mimochodem, možná, že právě vy máte doma tuto odolnou ocel, jestliže vlastníte krb s tepelným výměníkem.

Ocel s označením p265gh je také označována podle české státní normy jako ocel třídy 11, konkrétně 11 416 a jde o poměrně rozšířený produkt ocelářského průmyslu s mnohaletou tradicí, která v naší zemi probíhala již od dob průmyslové revoluce v 19. století.