Chováme papoušky vlnkované

Andulka neboli papoušek vlnkovaný má krásné zbarvení a milou a přátelskou povahu. Proto jsou andulky nejoblíbenějšími chovanými malými papoušky. Andulky měly původně své přirozené zbarvení jasně zelené, ale dlouholetým chovem a šlechtěním bylo u papoušků vlnkovaných dosaženo mnoha barevných mutací. Původní varieta andulek je v barvě zelené, se žlutě zbarvenou hlavou s vlnkováním v zadní polovině hlavy a také okolo očí. Andulky se dožívají až čtrnácti let.

andulky

Chov andulky a péče

V přírodě se andulky živí semeny trav, ale také rády létají na dozrávající pšeničná pole, a nepohrdnou ani rozličným ovocem. Základ krmení pro andulky je tvořeno speciální směsi pro andulky, anebo krmivem pro drobné exoty. V těchto směsích by potom nemělo chybět:
·         proso
·         senegalské proso
·         loupaný oves
·         lesknice
·         semínka lnu
Nezbytným doplňkem stravy pro papoušky vlnkované je ovoce a zelenina. Dáváme přednost nenadýmavé zelenině a ovoci. Proto jsou vhodné zejména:
·         jablka
·         hrušky
·         banány
·         hroznové víno
·         mrkev
·         salát
Velmi prospěšné je pro andulky i zelené krmení, jako jsou kupříkladu:
·         listy pampelišek
·         klásky jitrocele
·         šťovík
·         ptačinec žabinec
Jako zdroj minerálů potřebují andulky sépiovou kost. O tu si také mohou navíc brousit zobáčky. Pro broušení zobáčku jsou vhodné například i větvičky z ovocných stromů, nesmí však pocházet ze stromů chemicky ošetřených.

modrá andulka

Klec pro andulky a vybavení

Klec pro papoušky vlnkované by měla být alespoň metr dlouhá, osmdesát centimetrů vysoká a čtyřicet centimetrů široká. Základním vybavením klece by potom měly být:
·         Houpací bidýlka z opracovaného dřeva.
·         Větvičky s kůrou o průměru okolo dvaceti centimetrů. Ty by měly být umístěny jak ve vodorovné, tak i šikmé poloze v prostoru klece.
·         Miska na krmení.
·         Napáječka.
·         Postranní odnímatelná nádobka na koupání.
·         Rozličné závěsné hračky.
·         Provazové houpačky.
·         Zrcátko a cingrlátka.

Chováme papoušky vlnkované
Ohodnoťte příspěvek