Chováme papoušky vlnkované

Andulka neboli papoušek vlnkovaný má krásné zbarvení a milou a přátelskou povahu. Proto jsou andulky nejoblíbenějšími chovanými malými papoušky. Andulky měly původně své přirozené zbarvení jasně zelené, ale dlouholetým chovem a šlechtěním bylo u papoušků vlnkovaných dosaženo mnoha barevných mutací. Původní varieta andulek je v barvě zelené, se žlutě zbarvenou hlavou s vlnkováním v zadní polovině hlavy a také okolo očí. Andulky se dožívají až čtrnácti let.

andulky


Chov andulky a péče


V přírodě se andulky živí semeny trav, ale také rády létají na dozrávající pšeničná pole, a nepohrdnou ani rozličným ovocem. Základ krmení pro andulky je tvořeno speciální směsi pro andulky, anebo krmivem pro drobné exoty. V těchto směsích by potom nemělo chybět:

·         proso

·         senegalské proso

·         loupaný oves

·         lesknice

·         semínka lnu

Nezbytným doplňkem stravy pro papoušky vlnkované je ovoce a zelenina. Dáváme přednost nenadýmavé zelenině a ovoci. Proto jsou vhodné zejména:

·         jablka

·         hrušky

·         banány

·         hroznové víno

·         mrkev

·         salát

Velmi prospěšné je pro andulky i zelené krmení, jako jsou kupříkladu:

·         listy pampelišek

·         klásky jitrocele

·         šťovík

·         ptačinec žabinec

Jako zdroj minerálů potřebují andulky sépiovou kost. O tu si také mohou navíc brousit zobáčky. Pro broušení zobáčku jsou vhodné například i větvičky z ovocných stromů, nesmí však pocházet ze stromů chemicky ošetřených.

modrá andulka


Klec pro andulky a vybavení


Klec pro papoušky vlnkované by měla být alespoň metr dlouhá, osmdesát centimetrů vysoká a čtyřicet centimetrů široká. Základním vybavením klece by potom měly být:

·         Houpací bidýlka z opracovaného dřeva.

·         Větvičky s kůrou o průměru okolo dvaceti centimetrů. Ty by měly být umístěny jak ve vodorovné, tak i šikmé poloze v prostoru klece.

·         Miska na krmení.

·         Napáječka.

·         Postranní odnímatelná nádobka na koupání.

·         Rozličné závěsné hračky.

·         Provazové houpačky.

·         Zrcátko a cingrlátka.