Krása z přírody

Výhodou beze sporu je, že veškeré produkty tak budete mít 100% přírodní a vždy čerstvě utržené. Vybavte se tedy košíkem, nůžkami a vyrazte na louky a kolem lesů.

 třezalka tečkovaná

Kopřiva dvoudomá

 

Nebezpečná kráska, o kterou se snad spálil již každý. Vyzbrojte se na ni proto třeba zimními rukavicemi. Vyberte si takové jedince, kteří ještě nekvetou a mají sílu právě v listech a ne v květech.

Kopřiva obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a železa. Je tedy výborná jako závěrečný přeliv na umyté vlasy. Zastavuje jejich padání a působí blahodárně na rychle se mastící pokožku hlavy.

 fialová gerbera

Šípková růže

 

Něžná jako princezna – plátky květů jsou výborné pro citlivou a suchou pleť. Můžete si ji spolu s mořskou solí přidat na 20 minut do koupele. Dalším tipem je pak růžový olej, který vyrobíte jednoduše – čerstvě natrhané okvětní lístky dáme do uzavíratelné skleněné nádoby a zalijeme olejem tak, aby byly úplně ponořené (lze použít olivový, slunečnicový, mandlový), Nádobu pak umístíme na slunné místo a necháme 3-4 týdny louhovat, protřepáváme. Poté olej slijeme přes plátýnko, růžové plátky důkladně vymačkáme. Skladujeme v ledničce. Tento olej můžeme buď přidávat do koupele či s ním ošetřit pokožku těla.

 blondýna na poli

Levandule lékařská

 

Její neskutečně krásné trsy kvetou snad ve všech zahrádkách! Levandule uklidňuje mysl a je proti mykotická.

Můžete si zkusit udělat levandulový peeling, který prokrví a provoní pokožku. Kokosový olej ji pak krásně hydratuje. Jak na něj? 2 lžíce třtinového cukru, 1 lžíce kokosového oleje a sdrhněte květy ze třech stonků levandule, nebo kápněte tři kapky levandulového esenciálního oleje – vše smíchejte, naneste krouživými pohyby na pokožku a poté opláchněte.

 

 

Léčivé bodláky – Lopuch větší

 

Také jste jako děti po sobě házely pichlavé kuličky, které se nedaly vymotat z vlasů? My si ale teď povšimneme velkých listů! Lopuchy mají protizánětlivé účinky, což se hodí při ekzémech a akné. Odvar si připravíme z 1 polévkové lžíce a 500 ml vody, to vše chvíli povaříme a necháme ustát. Takto vytvořený odvar využijete buď jako přímý obklad, nebo jej přilijte do sedací koupele.

 

Třezalka tečkovaná

 

Najdete ji snad dnes na každé mezi. Vysoká bylina s drobnými žlutými kvítky. Poznáte ji lehce –  když ji protřete mezi prsty, zůstane vám na nich červené barvivo. A co s ní? Pleťový olej! Květy a poupata třezalky vsypeme do skleněné nádoby a zalijeme kvalitním olejem, dáme na tři týdny za okno. Olej získá t třezalky nádhernou červenou barvu. Poté směs scedíme, květy vymačkáme a olej uchováváme v uzavřené tmavé nádobě. V zimě dodává pokožce vitamín A.

 

I když to s námi matka příroda myslí dobře, před každým sběrem bylin si vždy zjistěte, že víte, co sbíráte, a zda nemají byliny nějaké nežádoucí účinky a kontraindikace, které by Vás mohli nějak ohrozit. Veškeré Vámi připravené nálevy, obklady i oleje vyzkoušejte na malé části kůže, zda nedojde k alergické reakci.