Peníze a vztah

Když jsme mladí a zamilovaní, zdá se nám, že peníze nemusíme řešit. Vždyť v životě jsou přece daleko důležitější věci. Hlavně být spolu, mít se rádi a být šťastni, že jsme našli jeden druhého. Peníze jsou v té době jen něco vedlejšího, na čem se vždy dohodneme. Jenže peníze jsou pro život natolik důležité, že přístup k nim během velmi krátké doby vyplyne na povrch a ovlivní vztah dvou lidí více, než si ze začátku připouštěli. Jsou tu vlastně dva vztahy: k sobě navzájem a k penězům. Vztah k sobě navzájem je nám jasný. Ale jsme také zajedno ve vztahu k financím?
 pokladnička v dlaních
O PENĚZÍCH SE BAVTE
Než se nadějete, budou peníze tématem, o kterém se budete dohadovat a hádat. A to tehdy, když si včas neujasníte, jakou roli hrají ve vašem životě. Ať už je ta role jakákoliv, vždy je tak důležitá, že dokáže soužití přeměnit až v nenávist. Hospodařit se s penězi prostě nějak musí. Můžeme se milovat horoucí láskou, ale když jsme každý jinak zvyklý o útratách a finančních potřebách uvažovat, budou naše debaty o způsobu nakládání s nimi stále vášnivější. Dohodnout se, jaký finanční model ve společném životě zvolit, stojí dost úsilí. Zde se také ukáže, jak jste schopni se navzájem tolerovat, hledat kompromisy a jak vám na společném soužití záleží.
 
POZOR NA PŮJČKY
V zásadě existují tři způsoby, jak společně hospodařit:
·         jeden společný účet
·         společná kasa, kam oba stejnou částkou přispívají + každý svůj účet
·         oddělené hospodaření s dohodou, jaké výdaje rodiny kdo platí
 bankovky na kartách
Je již celkem jedno, jaký systém si dva lidé zvolí, ve všech se však můžou dostat do vážných problémů, když si nadělají spoustudluhů. Největší průšvih je, když jeden si začne půjčovat bez vědomí toho druhého, který se ale i tak stává spoludlužníkem, protože za dluhy jsou odpovědní oba manželé. Potom nebývá daleko k rozchodu. Proto dohoda o penězích, a tedy i půjčkách, je v každém vztahu zásadní věcí.