Pro a proti zahraniční dovolené u moře

Dovolená v tuzemsku se stává v posledních deseti letech jasnou volbou v rozhodovacím procesu, kde trávit volné chvíle. Podnět vyrazit za hranice všedních dnů do míst, kde se hovoří plynulou češtinou, byť v mnoha různých nářečích, nemusí být nutně vázán na finanční situaci v rodinném rozpočtu, důvodem bývají některé nepříjemnosti, co vás mohou potkat v zahraničí. Jaké jsou klady a zápory dovolené mimo hranice Česka?
středozemní restaurace

Španělsko

Jedna z nejoblíbenějších oblastí, kde slunce svítí neuvěřitelných 330 dnů v roce. Země bohatá na množství historických památek a dostatek příjemných písečných pláží. Lidé se často vydávají i do Pyrenejí na tzv. Svatojakubskou pouť.
Potíže – relativně bezpečná destinace, a to jak ve vnitrozemí, tak i na východním pobřeží nedaleko Barcelony, nebo na Baleárských a Kanárských ostrovech. Jediným problémem bývají předražené hotely a také velmi ostré slunce na „Kanárech“, kde se snadno spálíte i se sluncem pod mrakem. Jde totiž o oblast v zeměpisné šířce odpovídající saharské poušti.
město Dubrovník

Chorvatsko

Většina Čechů mířících k moři se chystá právě sem. Je to zejména z toho důvodu, že je Chorvatsko relativně blízko, dobře dostupné i autem a autobusem. Španělsko, Egypt a francouzská riviéra jsou mnohem dále, a jsou takříkajíc vázány na leteckou dopravu.
Problémy – při cestě do Chorvatska počítejte s problematickou dopravní situací, mohou vás zaskočit značné zácpy a kolony na dálničních tazích, proto svou dovolenou naplánujte buď mimo sezónu, nebo průjezd v nočních hodinách, a s dostatečným předstihem. Nevýhodou bývají i pláže z kamenných oblázků, některým lidem to nevyhovuje a vyhledávají spíše měkký písek, kde se lze pohodlně opalovat.
pyramidy Egypta

Egypt

Pozitiva – spatřit na vlastní oči stavbu pyramid, koupat se průzračné mořské vodě a pozorovat život mezi korály Rudého moře – kvůli těmto zážitkům se sem vydávají statisíce výletníků z celého světa. 
Rizika – bezpečnostní rizika není radno podceňovat, jde o neklidnou zemi, kde se v nedávné době přihodila řada nepříjemností a vážných událostí (ozbrojenci na plážích, pád letadla, fyzické ataky českých výletníků). Doporučuje se vyhýbat společenským akcím typu shromáždění, zvláště ve dnech významných svátků, které jsou tu na konci června, v polovině srpna a na začátku října.