Zajímavosti o čaji, které jste nevěděli

Čaje jsou jedním z nejoblíbenějších nápojů na celém světě. Pro mnoho lidí je to běžná součást jejich pitného režimu. Pojďme se podívat na pár zajímavých faktů o tomto skvělém nápoji.

Čajů existuje více jak 3000 druhů

Kolik dokážete z hlavy vyjmenovat druhů čajů? Deset určitě. Ale ve skutečnosti existuje čajů mnohem více, dokonce se jedná o počet kolem 3000. Druh čaje totiž závisí na tom, kde rostou a z jakých rostlin se berou. Poté se i různé druhy míchají a tím vznikají nové, jedinečné druhy.

čaj

Čaj má větší obsah kofeinu, než káva

Možná vás to překvapí, ale je tomu tak. Není to ale tak jednoduché, že byste vypili šálek čaje a rázem měli v sobě více kofeinu než po šálku kávy. Čaj https://www.zena.cz/zdravi/proc-je-caj-lepsi-nez-kava-umi-totez-ale-pritom-nedrazdi/r~679192ba11f211e68d00002590604f2e/ má větší obsah kofeinu vzhledem ke své hmotnosti. Na přípravu šálku čaje ale potřebujete daleko méně čaje než kávy na přípravu šálku. Tudíž přijmete méně kofeinu, jelikož nepoužijete tolik čaje, jako kávy při přípravě.

čaj

Mléko se přidávalo do čaje nejprve kvůli společnosti, ne chuti

Každý asi víme, že někteří lidé si s oblibou do svého čaje dávají mléko. Nejprve tomu tak ale zdaleka nebylo jen kvůli chuti. Dříve totiž mělo hodně lidí nekvalitní porcelánové šálky na čaj, které po kontaktu s horkým čaje praskly. Lidé se tedy naučili nejprve lít do šálků mléko nižší teploty, čímž zabránili prasknutí. Když nalili mléko až po čaji, dávali tím najevo, že si mohou dovolit nejkvalitnější porcelán.

Čajové sáčky se vynalezly až na začátku 20. století

Podle všech dochovaných záznamů, se čajové sáčky vynalezly na začátku 20. století. Patent získaly v roce 1901 Robertem C. Lawsonem a Mary Molaren. Dochovány jsou také zmínky o jistém obchodníkovi Thomasovi Sullivanovi, který čajové lístky posílal v sáčcích z hedvábí a zákazníci si je poté máčeli v horké vodě. Od té doby samozřejmě sáčkový čaj prošel mnoha změnami a rozhodně sena jeho výrobu dnes již nepoužívá hedvábí.